Nomaadijutt

Lumeräätsade test

10 minuti lugemine

Kolme viimase talve jooksul oleme varba otsas vedanud mitmeid erinevaid räätsapaare. Järgnevalt paneme joonele 2 erinevat räätsamudelit, millest üks on lihtne ja kiire käsitöö mudel ja teine TSL tehaseräätsad. 

Kõige värskema testi viisime läbi nii, et tunniajasel matkal, oli ühe jala küljes TSL ja teisel põimitud rääts.

Alustame disainipunktide analüüsiga

TSL räätsale ei ole disaini osas midagi ette heita – lihtsad ja ilusad. Pajuvitstest puitraamile põimitud räätsa saab igaüks ise disainida nt paelte värviga. Kindlasti on lihtsal puitkonstruktsioonil oma austajatering. Jagame punktid fifty-sixty, oleneb kummalt poolt vaadata.

Varba otsa saamise mugavus. 

Siin võidab TSL rääts ilmselt pika puuga, kuna kummipaela kanna taha sikutamine võtab mõne sekundi ja samakiirelt tuleb asi ka jalast ära

Põimitud rääts käib jala külge indiaanlaste poolt välja mõeldud kahekordse ristsidemega. Kindlalt jala külge saab räätsad keskmiselt mõnekümne sekundiga.

Siin tuleb TSL räätsale anda 10 kiiruspunkti ja käsitööräätsale jätame 5 punkti loodusrahvaste poolt välja mõeldud räätsasideme eest

Jalas püsimine, stabiilus

TSL rääts püsib jalas küllaltki hästi, kuid pisut ikkagi rääts mängib jalas. 

Põimitud räätsa side hoiab räätsa jala küljes stabiilsemalt, kui TSL kummipael, seda aga juhul, kui sidemed on hästi seotud. Juhtumeid, et traditsioonilist räätsa sidet ei saada esimesel korral ideaalselt tehtud tuleb ette.

Anname stabiilsuse punktid TSL räätsale 8 ja põimitud räätsale 7

Kaal

Kaalusime räätsad peale tunniajalist soomatka, ehk kaalul on ka see kui palju rääts endale lund ja jääd lisaraskuseks võtab. TSL räätsa kaaluks saime 785g ning põimitud rääts kaalus 1150g. Jala küljes oli kaaluvahe tuntav kuid mitte eriti oluline.

Anname TSL räätsale 10 kerguspunkti ja käsitöö räätsale 7 punkti.

Kättesaadavuse punktid

Võrdluses olevat lihtsat TSL räätsa hetkel vist meie turul enam ei leidu, kuid kindlasti on olemas analooge, nii et poodi mineku vaev.

Käsitööräätsadele on tarvis leida raamipuud (leidub igas võpsikus) ja ca 30 pajuvitsa (teeääred, kraavid), lisaks nööri ja paelad. Ajakulu ca 20 minutit + valmistamisaeg ca 1h.

Preeriakoja töötoas on materjal juba varutud

Anname plastikräätsale 10 punkti ja käsitöö räätsale 5 kättesaadavuse punkti

Jõuame lumele, kandvus ja käimismugavus

Pehmes sügavas lumes on mõlema kasutegur üsna väike, veidi vajunud tihedamas lumes töötavad mõlemad praktiliselt võrdselt, ebatasasel maastikul püsib korralikult seotud käsitöörääts kindlamalt jala küljes, Käsitöö räätsad on võimalik teha suurema ehk parema kandvusega, misläbi hakkavad need hästi tööle ka kohevas lumes. TSL on jällegi pisut kergem.

Anname mõlemale räätsale võrdselt 7 punkti

Hind

Odavama otsa plastikrääts makasb ca 90 eur. Käsitööräätsa  saab igaüks endale ise valmistada tasuta või paari euro eest. Preeriakoja töötoas 9 euro eest (materjalid hinna sees)

Hinnapunktid lähevad TSL-ile 3 (odavama otsa lumeking) ja käsitööräätsale 10 punkti

Vastupidavus

Plastik on tugev ja kestab hästi, kummisidemed lähevad mõnekümne matkakilomeetri pärast enamasti katki. Ülilihtsad käsitööräätsad kestavad üllatavalt hästi, ning neid on vajadusel lihtne iga kell ja igal pool korda teha.

Jagame punktid võrdelt 7 ja 7

Isetegemise rõõm

Plastikräätsa jätame siin kuivale ja anname käsitööräätsale 10 punkti 

(äärmiselt lihtsa ja ometi toimiva lahenduse eest.)

LÖÖME PUNKTID KOKKU

TSL rääts                                                55 punkti

Põimitud kiirrääts                                   58 punkti

Need, kes oma kätega millegi loomisest suurt rõõmu ei tunne ja kel rahkotis mõni sajaline alati vedelemas on, võivad muidugi hinna ja isetegemise rõõmu punktid tabelist välja arvata. Sel juhul tasub kindlasti endale kaubandusvõrgust üks räätsapaar hankida ning tulla ikkagi Preeriakoja vägevale püstkojapiknikuga soomatkale.  

Scroll to Top