Nomaadijutt

Talvine riietus matkal. Lühidalt

Kiire ülelend talvisest riietumisest matkast 

Mida pikem matk, seda olulisem on endale sobiva lahenduse sisse töötamine. Testimine.

Jalanõud:
Vesi on külmasild. Jalanõudesse ei tohiks sattuda lund ja nt soos võib ka kõige külmemal talvel lume all olla vett. Seega parim on piisavalt kõrge ja veekindel jalanõu. Madalama jalanõu puhul aitavad säärised. Talvine matkajalanõu peaks kindlasti olema 1/2 – 1 numbrit suurem sinu suvisest jalanõust. 
Sokid: Parim lahendus paksem sokk alla ja õhem tihedam sokk selle peale – soojapuhver. Saapas võiks endiselt jääda pisut õhuruumi.

Riided: Kolme kihi reegel.
Aluskihiks on parimaid lahendusi meriionvillased sooja pesu lahendused. Ei haise, ei kraabi, ei kogu vett endasse. Mõned tehnilised pesud on ka head.
Teine kiht. Ülariietel võiks olla keskmise paksusega fliis v pullover. 
Kolmas kiht koorik – tuule ja veekindel pealisjope/pükisd. Üks hea omadus matkariidel on ka see, kui ta ei krabise liialt, saab vaiksemalt liikuda 🙂
Teise ja kolmanda kihi paksus sõltub tegevuse aktiivsusest ja temperatuuridest. Kõige paksemad joped jäägu pigem Arktikasse või laagriplatsile. Liikumine on aktiivne tegevus ja keha toodab sooja. Soe sulejope on hea laagriplatsil selga ajada või lisada vahekihile üks paksem kiht.
Kõigil kihtidel on hea, kui neil on avatavad tuulutusavad. Reguleeritavad käised, Aluskihil poollukud kaelusel. Pealiskihil reguleeritavad käised, pool- või täislukk, kaenalalused tuulutuslukud. Nii saab vastavalt tegevuse aktiivsusel ja temperatuurile hoida keha ühtlaselt mõnusas olekus. Ehk lukustada olemasolev soe riiete vahele või lasta üleliigne soe välja. Strateegilised piirkonnad on kaelus (kõgem kaelus ja buff), vöökoht (piisavalt pikk, kindalt pükstesse ulatuv aluskiht ja pikem jope, käised (krõpsud trukid, kumm..), pahkluu (kõrged sokid, säärised,…) Ehk nende piirkondade jaoks võiks riietusel olla sooja lukustavad võimalused. 
Kindad, mütsid, sallid: Müts võiks olla samuti reguleeritav ehk palavuse tekkides üles rullitav vms. Kapuuts on väga hea lisa külmas ja tuules, lumiste okste all jne. Kindad ei tohiks pigistada ja peaks olema voodriga ning tuulekindla väliskihiga. Labakud hoiavad sõrmed paremini soojas. Paks villane sall on matkal liig ja tülikas, soe buff on hea lahendus.

Oluline on et riided ei pigistaks kusagilt (kaenalalused, vöökoht, põlveõndlad jne, see on oluline pindmise vereringe pidur. Proovi ka kui lahedaks jäävad sinu riided istudes.
Puuvill tuleks kehast eemal hoida. Samuti välimise kihina kogub puuvill lume/vee niiskust, kui temperatuur on 0 ringis.  

Liiter vett või teed koti keskele või termopudelisse kaasa ja ongi hea. Söögid jm varustus on eraldi teema. 

Scroll to Top