Nomaadijutt

Tutskeim trump sinu kaardipakis – Pärismaalane

“Hingetäiuse poole ei ole võimalik rännata turismimarsruute pidi. Need on liiga porile tallatud.” -Fred Jüssi-

PÄRISMAALASE KAART

Üks tutskemaid trumpe, mida selles elus oma kaardipakis omada, on pärismaalase kaart. Sellel kaardil on vaieldamatult kõige eepiliseim ajalugu. See kaart on sinu ja minu toonud sadade tuhandete aastate tagant ülepeakaela loodusesse mähituna ning tuld taltsustades moodsasse tänapäeva. Sellel kaardil on fundamentaalne omadus – võime ellu jääda ilma ühegi teise kaardita. Me oleme seda kaarti kasutanud nii pika ajaloo jooksul, et võiks arvata, et see on imbunud tätoveeringuna meie peopessa ja sealt edasi vereringesse. Kui paneme oma eepilise teekonna ühe ööpäeva sisse, siis 23 tundi ja 59 sekundit on just see kaart meid ikka ja jälle võitjana lauda jätnud. Ometi, nüüd, ööpäeva viimasel sekundil oleme seda universaalset kaarti maha mängimas.

See on kaart, mis läheb käiku igal hetkel, kui astud terrassilt alla või tee pealt maha. 95% meid ümbritsevast keskkonnast on suures pildid ikka veel see sama mõõtmatu metsikus – loodus. Kuna mõne põlvkonna vältel on seda vana head trumpkaarti aina harvem kasutatud, siis on loomulik, et see maha astumine on muutunud pisut nagu ekspeditsiooniks, milleks on vaja generaalplaani ja kosmoseskafandreid. Küsimus on selle kaardi kasutamisoskustes. Selle oskuse taaselustamisel ei piira meid enam terrassi serv ja teeraja lõpp. Looduses hakkamasaamise oskusi vallates on see samm meile igal hetkel loomulik ja mõnus.

Heaoluriikides, nagu USA, Kanada, Suurbritannia ning põhjamaad on viimastel aastatel hoogsalt kasvanud trend käia looduses praktiseerimas erinevaid bushcraft- ja ellujäämisoskusi. Miljonid inimesed on avastanud nende teemade võlu ja võimalused läbi selle enesearengusse panustada. Olulise teene sellele on teinud ilmselt ka samateemalised erinevad TV-show´d. Igal juhul on see kõik üks tänuväärsemaid trende, mis viimastel kümnenditel on massidesse jõudnud. See, sõna otseses mõttes wild card, mis on sadu tuhandeid aastaid inimest pinnal hoidnud, on taas kuum teema.

Kõige laiemas vaates toob see inimesed ballisaalidest tagasi suurimasse ja ehedaimasse ruumi, mis meie ümber on.

PÄRISMAALASE PASS – MEESTELE RAKENDUSLIK, NAISTELE VAIMSE HEAOLU TEEKOND

Bushcraft ja looduses hakkamasaamise valdkond kätkeb laiemas plaanis kõiki neid oskusi ja teadmisi, mis inimese on tänapäeva toonud. Lihtsustatult – minimaalsete tööriistadega loov ja rakenduslik toimetamine looduses. Selle kõige taustal arenevad laialdased teadmised eluslooduse toimimisest ning nende poolt pakutavate võimaluste kasutamises. Meestele on see suurepärane väljund, mis avaldub oskuses luua turvalist ja toimivat ruumi looduses. Naistele on sellel teekonnal võibolla pisut olulisem võimalus tunnetada personaalset kontakti ja ühendust looduse ja liikidega. Looduses hakkamasaamise teekond on selleks parimaid viise. Kui jalutajale jääb ümbritsev siiski vähem või rohkem kauniks ja rahustavaks tapeediks, siis aktiivsel osalejal sünnivad palju sügavamad ja turvalisemad ühendused nii liikide põhiselt kui keskkonna tervikuga.

Pärismaalase passi on koondatud 24st erinevast teemast hoolega valitud assortii. Need teemad kätkevad nii põhjalikke ellujäämisoskusi ja bushcrafti, kui ka mõni reis eraldi ning kõik koos tervikuna just seda heas tonaalsuses isikliku kontakti loomise võimalust.

ELLUJÄÄJA ON MAAG

Tänapäeva moodsas maailmas on metsaoskusi vabalt valdav inimene justkui maag. Niivõrd kiirelt on kaugeks ja müstiliseks muutunud isegi sellised elementaarsed oskused nagu toimiva lõkke süütamine metsa poolt pakutavatest materjalidest. Rääkimata selles, kui mõni sõber suudab grillõhtul kaaslastele tutvustada ümberringi laulvaid linde või paarist roikast ja mõne nöörijupiga kokku panna tugeva ja toimiva tugitooli. Enesekindlalt tule süütamine ürgse vibupuuriga võib aga lausa musta maagiana tudnuda.


PASS EI NÕUA OHVERDUSI

Passi koondatud teemad katavad oluiseimad looduses hakkamasaamise teemad. Samuti on need reisid disainitud nii, et nende läbimine toimib kiireima võimaliku teekonnad loodusega lähedaisemate suhete loomiseks. 10 aastast jalutuskäike loodusesse jäävad kümne aasta jooksul ikka enam vähem samasugusteks pinnapealseteks kontaktideks, uued teadmised ei kinnistu, kuna läbi inimese mõtte tahte ja käelise tegevuse ei ole loodud püsivaid süvaühendusi. Iga passis leiduv reis või töötuba suudab aga inimest loodusele lähendada rohkem, kui kõik need jalutuskäigud kokku.

Passi 24 reisi jaotatuna 3 aasta peale teeb aastas vaid napilt kaks ööpäeva aega ja panust enesearengusse metsas toimetulijana. Kokku on reise 130 tundi ning need on just selle eesmärgiga hoolega disainitud, et need tunnid päriselt toimiksid kõige kiirema ja tõhusama teekonnana selles valdkonnas. Paari retkega on osalejad oma stardipunktist juba väga kaugele edasi jõudnud ning passi eriti innustunud kasutajad on poolel teekonnal juba tõsiselt arvestatavad tegijad looduses hakkamasaamisel.

Üks tempel kuus passi on jõukohane kõigile ning samas on see juba väga tõhus teekond.

Selle kaardiga avame oma ellu 95% suurema ruumi, sest just 5% on umbes see ruum, mille moodustab tehiskeskkond – (linna)ruum, teed ja terrassid. Valdavalt veedame selles 5% suuruses ruumis 99% oma elust. Ülejäänud, teelt maha ja terrassilt alla, algab justkui ekspeditsioon kosmosejaamadest suurde tundmatusse. Mingid nähtamatud kaitsekuplid tehiskeskkonna ümber ei tee sealt välja astumist just liiga kergeks.

Scroll to Top