Nomaadijutt

Tipi soovitusi

10 minuti lugemine

Must Hirv (1863-1950)

Kogu looduse vägi avaldub ringis. Taevas on ümar ja ma olen kuulnud, et ka Maa on ümmargune nagu pall ning niisamuti tähed. Tuule suurim jõud avaldub keeristormina. Linnud valmistavad enestele ümarad pesad, neil on sama usk nagu meil. Päike tõuseb, teeb päeva ja loojub ikka ringiratast. Sama teeb kuu ja mõlemad nad on ümarad. Isegi aastaajad, mis osana suurest ringist on pidevas muutumises, jõuavad alati tagasi sinna kus nad kord olid. Inimeste elud on ring lapsepõlvest lapsepõlve ja nii on see kõiges, kus vägi liigub. Meie Tipid olid ümarad nagu linnupesad.

——————————————————————————————-

Reginald & Gladys Laubin

Mitte üks teine elamu maailmas ei mõjuta inimese kujutlusvõimet nii nagu tasandiku indiaanlaste Tipi. Ilma kahtluseta on  see üks maalilisemaid ja samas üks praktilisemaid kaasaskantavaid elamuid, mis eales leiutatud. Mugava, avara ja õhurikkana oli see täiuslik rändrahvastele, kes järgnesid piisonikarjadele. Isegi pikemateks preeria talvelaagriteks oli see sobilik.

Ei pea olema kunstnik, et hinnata Tipi ilu, samas iga telkija, kes on kord Tipid kasutanud ei annaks enam ühelegi teise telgi mugavusele ja kasutusvõimalustele kõrgemat hinnangut. Talvel soe, suvel jahe, tänu koonuse vormile, tormi- ja vihmakindel,  lihtne üles  seada – Tipi on telk, mis tõmbab igat rändurit. See ei ole mitte ainult igailma telk, see on ka kodu.  

————————————————————————————–

 Pealik Seattle

“Võib-olla oleme siiski vennad.
Eks see paista.”

—————————————————————————————–

Tipi – koht kus elatakse

Dakota keelne sõna Tipi – tähendab tõleks kohta kus elatakse ehk elamut. Kuni umbes 1870. aastateni õmblesid indiaaninaised oma Tipid kokku 12-15 piisoninahast. Hiljem, valgetega kaubavahetuse tekkides presentriidest.

Tipi konstruktsioon oli rändavatele „piisonirahvastele“ ideaalne lahendus. Koja püstitus ning mahavõtmine oli väga kiire, võimaldades seega kiirelt jääda laagrisse, kulutamata laagri ettevalmistamiseks väärtusliku valget rännakuaega. Samuti sai vajadusel sama kiirelt laagri kokku pakkida ja taas teele asuda. Kokkupakitult piisavalt väikesed kojad moodustasid püstitatult ruumikad elamud.

„Suitsulõõr“ võimladas teha tuld, sisekangad pakkusid lisakaitset kuuma ja külma eest. Telgi suurus näitas tihtipeale selle elanike jõukust. Tipi sissekäik asus alati idakaares, päikesetõusus suunas kuna see sümboliseeris uuendamist ja elu. Idakaarde pöörduti tihti ka palveks.

Kuna süüa tehti enamasti väljas, oli tipi tuli peamiselt sooja ja valguse andja. Lõkkekoht nii õues kui Tipi’s oli enamasti kogunemispaik, kus peeti nõu, räägiti lugusi, peeti maha tuliseid debatte, jagati toitu ning lihtsalt puhati sooja tule ääres peale toimekat päeva.Talvelaagrid koosnesid enamasti mõnekümnest Tipist, kuid suviste hõimude kogunemiste aegu kasvasid laagripaiga telkide arv ka sadade Tipideni.

Scroll to Top