Nomaadijutt

Kanuumatka varustus

Kanuu ja Tipi on indiaanirahvaste tuntuimaid leiutisi, mille ürgseid võlusi tänapäevani naudime. Preeriakojas käivad need kaks endiselt käsikäes.
 Aprillikuu kevadõhtud ja varahommikud jõeluhtadel on elu täis. Sellest ürgse jõuga uut aastaringi alustavast looduse laulupeost ei tohi ilma jääda. Märtsis ja aprillis saad osa aasta kõige müstilisematest ja häälekamatest päikeseloojangutest ning varahommikutest. Lisades sellele võimsale looduse loole rändrahvaste püstkoja elava tulega, saame kokku elamuse millest ürgsemat romantikat on raske ette kujutada.

Kanuumatk ööbimisega Tipis jahedal aastaajal
Vajalik varustus

Veematkadele tehakse küll ka spetsiaalvarustust, kuid kuna see on enamasti  päris kallis, siis keskendume alljärgnevalt nü pühapäeva veematkaja varustusele ning pigem taskukohastele lahendustele.

Nii nagu muudelgi matkadel, kehtib ka veematkal suuresti 3-kihiline riietumissoovitus.

Sa ei taha, et su keha oleks kogu aeg märg


1. Soe matkapesu  ei tohiks olla puuvillane, kuna see on materjal millest tehakse vatte, tampoone jms vett imavaid tooteid. Sa ei taha, et su keha oleks kogu aeg märg, eriti puhkepausidel. Seega sobib peenvillane või sünteetiline. Seejuures tuleb arvestada, et paljud odavamad sünteetilised pesud, ei pruugi samuti veeaure piisavalt läbi lasta. Sooja pesu võiks olla 2 paari, kuna esimene imab ikkagi endasse higi jm, siis värskes kuivas pesus magades on unekvaliteet ja soojatunne palju mõnusamad. Kui kahte sooja pesu komplekti ei ole, siis sobib magamiseks ka t-särk või pikkade varrukatega t-särk.

kui peaks juhuma, et kanuu läheb ümber, siis on hea naeratada


2. Soe õhuline vahekiht on enamasti paksem fliis või mikrofliis materjalist. Igal juhul ka see kiht ei tohiks väga vett imada. Sobib ka mõni sviiter, mille olete ära testinud ning mis on teid hoidnud soojas ning pole ka aktiivsel liikumisel muutunud ebameeldivalt umbseks või märjaks. Enamus sviitreid siiski imavad liigselt niiskust. Avaldame siinkohal seni avaldamata saladuse – teine kiht võib olla ka kahekihiline – 2 õhemat fliisi, sviitrit – kuna selle kihi eesmärk on tekitada õhuline vahekiht. Peaasi et ei oleks umbne (õhk ei liigu kergelt läbi – puhu ja proovi) ega niiskust imav. Ka teise kihi riideid võiks olla 2 komplekti. Esiteks, kui peaks juhuma, et kanuu läheb ümber, siis on hea naeratada ja veekindlast (prügi)kotist välja võtta kuiv asendusriie.

Ärgem unustagem, et kanuumatkal tuleb 3. kihi peale veel päästevest


3. Väilskeskkonna mõjude eest kaitsev kiht ehk kindlasti vee- ja tuulekindel. Mõlemad on olulised. Parimal juhul võiks see kiht olla veel ka tugevast materjalist, et vastu pidada okste jt metsikute tegelaste kriimustustele ja hammustustele. Samas kile on kõige lihtsam lahendus. Kile puhul oleks oluline, et sellel oleks veel ka võrkvooder – see hoiab jällegi kile sisepinnale tekkiva kondentsniiskuse 2. kihist eemal. Kui matkaja liigutab siis kilejope võrkvooder ka liigub ja töötab nagu väike lõõtsake, mis kuivatab tekkivat kondentsniiskust. Pealmine jope ei tohiks siiski liig paks olla, kuna toimub ju pidev aerutamine ehk ülakeha on töös ja eraldab soojust. Kui on paksem jope, siis kindlasti õhutusavadega. Ärgem unustagem, et kanuumatkal tuleb 3 kihi peale veel päästevest. Mis puutub alumisse kehaosasse (tagumik ja alajäsemed) siis see on kanuumatkal üsna paigal, nii et ka siin on hea kombinatsioon soe pesu, õhulisem vaheriie ja pealmine vee- ja tuulekindel riie.

Villane on samas küll aerutamiseks tiba liiga libe


Kindad kindlasti vajalikud. Esiteks vastasel korral võivad rakud pihku ilmuda. Teiseks palja käega aeru hoida on ikkagi külmem kui kasvõi märja villase kindaga. Villane on samas küll aerutamiseks tiba liiga libe. Pigem kasvõi nahkne töökinnas või veel parem peopesas neopreen töökinnas – maksab 3,90. Teine paar (villaseid või mis iganes häid sooje kindaid) kaasa mõnusaks aerutamise järgseks laagrieluks.

Müts kindlasti vajalik, jõeluhtadel võib puhuda päris vilu tuul. Samas kui aerutamisel hoog sees, siis võiks müts olla reguleeritav (üles rullitav vms) et pea üle ei kuumeneks.


Jalalabad on kanuumatkal üsna passiivsed reisija
d


Sokid ja jalanõud. Jalalabad on kanuumatkal üsna passiivsed reisijad. Seega soojad sokid ja soojad jalanõud jalga. Jalanõuks sobib veekindel kõrgem saabas või kõige lihtsamad odavad talvekummikud hinnaga 25-30 eurot (tavaliselt kerged ja rohelised). Kui sellist ei ole, siis ei tasu meelt heita, veab kui kanuus kellelgi on selline jalanõu, siis

Klikka ennast paati:

tema ongi see esimene, kes kanuust märjale kaldale astub ja kanuu vähe kuivemale sikutab, et siis sina saaks oma lemmik soojade jalanõudega nagu punasele vaibale maanduda. Siiski mingisugune elementaarne veekindlus võiks jalanõudel olla. 2 paari sooje varusokke kulub alati ära. Laagrieluks ka tagavara mugavamad pehmemead ja madalamad jalanõud. Tipis istumiseks kasvõi paksud soojad nahktallaga toasussid, mis tasuks siiski veekindlust andva sprei või parafiiniga üle käia.

päikeseprillid aitavad säästa silmi ning ennetada kortse, peavalu ja nõmedate nägudega fotosid

Päikeseprillid Kevadpäike teinekord väga erk, ning vesi peegeldab seda veel omakorda, mistõttu päikeseprillid aitavad säästa silmi ning ennetada kortse, peavalu ja nõmedate nägudega fotosid. Päikese- või muiduprillid, näos võiksid need kindlalt püsida, sest tasub pigem arvestada reegliga – mis üle parda see kadunud. Seega nupumehed paigaldavad oma prillidele ujukid või kummipaela.

Rätik Sellega on hea märja õnnetuse korral ennast kuivaks ja soojaks hõõruda. Päris saunalina pole tarvis aga midagi käterätikust tiba suuremat võiks olla. Samuti on laagris õhtul hea katlas soojaks aetud vees niisutatud rätikuotsaga matkapäeva higi kehalt maha pesta.

nutikas kui käepärast on veepudel

Istumisalus ja veepudel kanuu iste on kõva nii et kui on miskit pehmendust istumise alla panna, on hea. Kuigi ümberringi on vesi on siiski väga oluline ja nutikas kui käepärast on veepudel 1,5-2l veega, mida saab mugavalt matka jooksul tarbida.

tugevam ja kodusem tunne, kui söök serveeritakse sinu enda kausikesse 

Pealamp, toidunõud laagrisse jäädes on ikka hea kui võimalikult paljudel on oma pealamp. Samuti on kuidagi tugevam ja kodusem tunne, kui söök serveeritakse sinu enda kausikesse ja jook sinu isiklikku kruusi.

Magamismatt ja magamiskott Oma kotis ja magamismatil tuleb parim uni. Jahedal aastaajal võiks magamiskoti mugavustemperatuur jääda 0 kraadi piiresse. Kui sul endal sellist magamiskotti siiski ei ole, siis meilt on võimalik rentida.

kangega võid kindel olla, et aerutamise jõud lahkub peagi kehast

Midagi matkapäeval nosimiseks – pähkild, šokolaad, küpsist, õuna, banaani, kasvõi saiia., Ka termos sooja joogiga mahub kanuusse. Alkohol ja veematk ei sobi kokku, kui siis lahjat ja vähe. Paljuga või kangega võid kindel olla et aerutamise jõud lahkub peagi kehast. Pealegi eriti jaheda aja veematkal tuleb kasuks tasakaalutunne ja koordinatsioon. Kui mitte sulle endale, siis arvesta, et kogu grupp võib sinu hooletuse tõttu kannatada!

Hangi oma seltskonnale kõige ürgsem kanuumatkaelamus, klikka paati:


Hea tuju ja asjalik meel kaasa ja teele!

Scroll to Top